Põhiline sport ja vaba aeg

Väljakute spordisport

Sisukord:

Anonim

Välihoki, mida nimetatakse ka hokiks, välimäng, mida mängivad kaks 11 mängijaga vastasvõistkonda, kes kasutavad löögiotsa kõverdatud tikke, et lüüa väike, kõva pall vastase väravasse. Seda eristatakse jääl mängitavast sarnasest mängust nimega väljakute hokiks.

Jäähoki arvatakse olevat pärit kõige varasemast tsivilisatsioonist. Araablastel, kreeklastel, pärslastel ja roomlastel oli kummalgi oma versioon ja Lõuna-Ameerika asteekide indiaanlaste mängitud tikumängust on leitud jälgi. Jäähokit saab samastada ka teiste varajaste mängudega, näiteks hurlingu ja šintsiga. Keskajal mängiti prantsuse keppide mängu nimega hoquet ja sellest võib tuleneda ingliskeelne sõna.

Hokit hakati ingliskeelsetes koolides mängima 19. sajandi lõpul ja esimene meeste hokiklubi Londoni kaguosas Blackheathis salvestas minutiteraamatu 1861. aastal. Teine Londoni klubi Teddington tutvustas mitmeid olulisi variatsioone, sealhulgas kasutamise keeldu. käed või õla kohal olevad tõstmiskepid, kummikuubi asendamine kuuliga kuulina ja mis kõige tähtsam - lööva ringi vastuvõtmine, mis lülitati Londonis 1886. aastal asutatud vastloodud Hokiliidu reeglitesse.

Suurbritannia armee vastutas suuresti mängu levitamise eest, eriti Indias ja Kaug-Idas. Rahvusvaheline võistlus algas 1895. aastal. 1928. aastaks oli hokist saanud India rahvusmäng ning sel aastal võitis olümpiamängudel esimest korda võistelnud India meeskond kuldmedali, ilma et oleks viies mängus väravat löönud. See oli India spordiala domineerimise algus, ajastu, mis lõppes alles Pakistani ilmumisega 1940ndate lõpus. Rahvusvaheliste mängude üleskutse viis 1971. aastal maailmameistrivõistluste kehtestamiseni. Muud suured rahvusvahelised turniirid hõlmavad Aasia karikavõistlusi, Aasia mänge, Euroopa karikavõistlusi ja Pan-Ameerika mänge. Meeste saalihoki lisati olümpiamängudele 1908. ja 1920. aastal ning seejärel alaliselt aastast 1928. Sisehoki, mida mängivad kuue mängijaga võistkonnad, millel on kuus vahetusasendajat, on Euroopas populaarseks saanud.

Vaatamata viktoriaanlikul ajal daamide spordipiirangutele, muutus jäähoki naiste seas üha populaarsemaks. Ehkki naiskonnad olid mänginud regulaarselt sõprusmänge alates 1895. aastast, algas tõsine rahvusvaheline võistlus alles 1970. aastatel. Esimene naiste maailmameistrivõistlus peeti 1974. aastal ja naiste hokist sai olümpiasündmus 1980. aastal. Rahvusvaheline juhtorgan, Rahvusvaheline Naiste Hoki Assotsiatsioonide Föderatsioon, moodustati aastal 1927. Mäng toodi Ameerika Ühendriikidesse 1901. aastal Constance poolt. MK Applebee ja väljakute hokist sai hiljem sealsete naiste seas populaarne välivõistlussport, mida mängiti koolides, kolledžites ja klubides.

Mängu mängivad kaks 11 mängijaga meeskonda ristkülikukujulisel pinnasel. Väljak on 100 jardi (91,4 meetrit) pikk ja 60 jardi (55 meetrit) lai ning see on tähistatud keskjoone ja kahe 25-jardise joonega. Eesmärgid on 4 meetrit (3,66 meetrit) laiad ja 7 jalga (2,13 meetrit) kõrged. Värava (mis arvestab ühte punkti) löömiseks peab pall minema väravasse ja laskmisringis (poolringis) olema ründaja kepp puudutanud. Pall oli algselt kriketipall (korgikesk, nööriga haavatud ja nahaga kaetud), kuid heaks kiidetakse ka plastkuulid. Selle ümbermõõt on umbes 9 tolli (23 cm). Kepp on tavaliselt 36–38 tolli (umbes 1 meeter) pikk ja kaalub 12–28 untsi (340–790 grammi). Palli löömiseks tohib kasutada ainult kepi tasast vasakut külge.

Meeskonna tavapärane koosseis on viis väravat, kolm poolaega, kaks tagasilööki ja väravavaht. Mäng koosneb kahest 35-minutilisest poolajast, mille vaheaeg on 5–10 minutit. Ajalimiiti kutsutakse ainult vigastuste korral. Väravavaht kannab paksu, kuid samas kerget padjakest ja laskurringis olles lubatakse tal palli lüüa või peatada see jala või kehaga. Kõik teised mängijad võivad aga palli peatada ainult kepiga.

Mängimist alustatakse (ja taasalustatakse pärast värava löömist ja pärast poolaega) tagasilöögiga väljaku keskel. Võistluseta mängu ehk kiusamist kasutatakse mängu taaskäivitamiseks pärast vigastust või varustuse aegumist, pärast mõlema meeskonna samaaegset karistust või kui pall jääb mängija rõivastesse kinni. Kahe mängijaga, igast võistkonnast üks mängija, peavad silmitsi olema pallid, mis asuvad nende vahel. Pärast vaheldumisi kolm korda maapinna ja seejärel vastase kepi koputamist üritab iga mängija palli lüüa, lastes selle mängu. Palli mängu panemiseks juhuks, kui see väljakult läheb, on mitmeid sätteid.

Väljakute hokis on mitmesuguseid vigu. Mahajäämise reegel, mille eesmärk on takistada mängijal eelise saamist, kui ta viibib väljakul palli ees ja vastasvõistkonna vähem kui kahe liikme ees, kaotati pärast 1996. aasta olümpiamänge. Kepi ​​tõstmine palli mängimise ajal õla kohal on ebaseaduslik. Palli peatamine käega on viga, nagu ka selle peatamine keha või jalaga. Samuti on ebaõnnestumised ohtliku mängu põhjustamine palli tõstmisega selle allalöömise teel, samuti vastase kepi haaramine. Lõpuks on olemas takistusreegel: mängijal ei ole lubatud takistada vastast, pannes oma kepi või ükskõik millise kehaosa vastase ja palli vahele või joostes vastase ja palli vahele. Enamikku vigu karistatakse sellega, et vastasele antakse vaba löök alates rikkumise punktist. Väljaku iga poole kohta on üks vahekohtunik.